REZULTATI / RESULTS

1. KATEGORIJA / 1. CATEGORY

ZLATA PLAKETA – FINALE / GOLD AWARD – FINALS

Andrey Slobodjanjuk ( Rusija – Singapur )

  • 1st Prize
  • The Oskar Rieding Prize

Lara Šturbej, Tjaša Potočnik, Lara Sodin – violinski trio ( Slovenija )

  • 1st Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts / Institute of musicology (participation at the concert)

Lysander Herndl ( Avstrija )

  • 2nd Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts / Institute of musicology (participation at the concert)

Val Goter ( Slovenija )

  • 2nd Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts / Institute of musicology (participation at the concert)

Elisey Nevzorov ( Rusija )

  • Special prize from the organisator of the competition

Wieleńska Anna Beat​a (Poljska)​
Lysander Herndl (Avstrija)
Gleb Kildyushevskiy ​(Rusija)
Jana Volodina (Latvija)

SREBRNA PLAKETA / SILVER AWARD

Marianna Titus (​USA​)
Miha Žlender (Slovenija)
DUO: Alja Arlič in Devi Mauko Jug (Slovenija)
Filip Lakner (Slovenija)
Tara Dževerdanović (Slovenija)

2. KATEGORIJA / 2. CATEGORY

ZLATA PLAKETA / GOLD AWARD

Barbara Juminaga ( ZDA )

  • 1st Prize
  • The Oskar Rieding Prize
  • Special prize from Society of Slovene Composers
  • Special prize for the best stage performance according to the public

Arda Büyükgüral ( Turčija )

  • 1st Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts / Institute of musicology (participation at the concert)
  • Special prize from Viva la Musica d.o.o.

Lana Gerasimenko ( Ukrajina )

  • 2nd Prize
  • Special prize from Society of Slovene Composers
  • Special prize from Viva la Musica d.o.o.

Tinka Muck ( Slovenija )

  • 2nd Prize
  • Special prize from Essenta d.o.o. professional photo portfolio

Luka Kraševec ( Slovenija )

  • 3rd Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts / Institute of musicology (participation at the concert)

Frančišek Križ ( Slovenija )

  • 3rd Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts / Institute of musicology (participation at the concert)

Diana Damberga (Latvija)
Karolina Grujić ​(Slovenija)
Martin Sandorimski​ (R​usija / Izrael)
L​idia Volodina (Latvija)
Giselle Teh Lin Ying ​(Singapur)

SREBRNA PLAKETA / SILVER AWARD

Klea Testaniere ​(Slovenija)
Pavla Vezjak ​ (Slovenija) ​
Matija Lakner ​(Slovenija)​

BRONASTA PLAKETA / BRONZE AWARD

Milica Pušara​ (Bosna in Hercegovina)
Gaja Peternel ​(Slovenija)​

3. KATEGORIJA / 3. CATEGORY

ZLATA PLAKETA / GOLD AWARD

Veljko Nenadić ( Srbija )

  • 1st Prize
  • The Oskar Rieding Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts/ Institute of musicology (participation at the concert)
  • Special prize from Organisation committee of the competition – an oil painting by academic painter Andrey Milshin

Tara Valkonen ( Finska )

  • 1st Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts Institute of musicology (participation at the concert)
  • Special prize from Viva la Musica d.o.o.

Teja Komar ( Slovenija )

  • 2nd Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts Institute of musicology (participation at the concert)

Chan Hei Lam, Hanley (Kitajska)
Irina Stefanović (Srbija)

SREBRNA PLAKETA / SILVER AWARD

Tjaša Srotič (Slovenija)
Ocimar Cassio Correa Filho ​(Brazilija)

4. KATEGORIJA / 4. CATEGORY

ZLATA PLAKETA / GOLD AWARD

Lara Oprešnik ( Slovenija )

  • 1st Prize
  • The Oskar Rieding Prize
  • Special prize for the best stage performance according to the public
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts Institute of musicology (participation at the concert)

Álvaro Urbanos Jiménez ( Španija )

  • 2nd Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts Institute of musicology (participation at the concert)

Zoya Petrova ( Rusija )

  • 2nd Prize
  • Special prize from Ruslania.com online music shop
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts Institute of musicology (participation at the concert)

Gianluca Imperato ( Italy – Dubai )

  • 2nd Prize
  • Special prize from Ruslania.com online music shop
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts Institute of musicology (participation at the concert)
  • Special prize from Viva la Musica d.o.o.

Samer Al Eid ( Sirija – Madžarska )

  • 3rd Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts Institute of musicology (participation at the concert)
  • Special prize from TIC Rogaška Slatina (participation at the concert)

Ang JingWei ( Singapur )

  • 4th Prize
  • Special prize from the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts Institute of musicology (participation at the concert)
  • Special prize from TIC Rogaška Slatina (participation at the concert)

Rodrigo Cardoso (Portugalska)
Carlos Danés (Španija)
Daniil Getman (Ukrajina)
Brice Le Clair (Francija)
Alberto Anaya López (Španija)
Barbara de Saint-Louvent (Francija)
Sebastian Tozzola (Argentina)
Gervasio Tarragona Valli (Urugvaj)

SREBRNA PLAKETA / SILVER AWARD

Leonardo Tommasini (Italija)
Effimia Temponera (Grčija)

BRONASTA PLAKETA / BRONZE AWARD

Tadeja Škerl (Slovenija)

​​Iskrene čestitke VSEM udeležencem 1. Mednarodnega tekmovanja za mlade izvajalce-skladatelje!

​V kolikor imate dodatna vprašanja, nam lahko pišete na: info@riedingcompetition.com​

Congratulations to ALL participants​ of the 1. International competition for young performers-composers!

​For any questions please contact us via: info@riedingcompetition.com ​